Archbold High School

Athletic Department

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Welcome to the Archbold High School Athletic Department Web Site!


Here at Archbold we offer 18 competitive sports for both males and females throughout the school year.  Presently, Archbold is a member of the Northwest Ohio Athletic League (NWOAL)  and has won several league championships, along with sectional, district, regional, and state titles.  Our student-athletes have great pride in representing the Blue and Gold.


It shall be the purpose of Archbold High School Athletic Department to provide a well-planned and well-balanced program of interscholastic athletics for our students.  Competitive sports are an important part of the total education program for students in our school.  Student-Athletes develop physically, mentally, socially, and emotionally, while participating in athletics.  The Athletic Department will offer athletic programs that will instill pride and reinforce a sound value structure that helps promote an individual’s self-image, as well as the image of the school district and the community.


If you would like more information regarding our Athletic Programs or have any questions, please feel free to contact me here at school by phone (419-445-2583) or email me at agladieux@archboldschools.org


Go Streaks!

Allan M. Gladieux

AHS Athletic Director


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

High School Athletic Events

Announcements



 

Final Forms is the online data management system that we use for K-12 to manage emergency medical forms, handbooks, and other activities.


Registration for the 2022-2023 SPORT SEASONS are open NOW for incoming athletes in 7th-12th grade and will open for the general student body on June 21, 2021. 


Please review your forms online and provide your signature at the bottom of each form to verify information is current. You can add new information or update information at any time during the year. 

For students in grades 7-12 that plan to play a sport, the parent and student registration needs to be completed as soon as possible in order to begin fall practices. Complete all online forms, print the physical form and have the doctor sign the form.  Return the completed physical to the Athletic Office.


To update forms for the 2022-2023 sport seasons, click link below:


HOW TO UPDATE FOR THE 2022-2023 SPORT SEASONS


Final Forms login


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



GOOD LUCK BOYS/GIRLS TRACK TEAMS!

2022 NWOAL CHAMPIONSHIPS!

BOYS TEAM-2ND PLACE NWOAL RUNNER-UP!

GIRLS TEAM-6TH PLACE

2022 DISTRICT TOURNAMENT!

BOYS TEAM-2ND PLACE DISTRICT RUNNER-UP!

GIRLS TEAM-5TH PLACE


2022 STATE TRACK TOURNAMENT

BOYS

4X100-DANE RILEY, CHASE MILLER, LUCAS DOMINQUE, KARTER BEHNFELDT

4X200-KARTER BEHNFELDT, GAVIN BAILEY, CHASE MILLER, DANE RILEY-7TH PLACE

4X400-KARTER BEHNFELDT, GAVIN BAILEY, CHASE MILLER, DANE RIELY

GIRLS

SOPHIE RUPP-HIGH JUMP




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS BASEBALL TEAM!

2022 D.III SECTIONAL CHAMPS!

2022 D.III DISTRICT SEMI-FINALIST!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS SOFTBALL TEAM!


2022 NWOAL CHAMPS!

2022 SECTIONAL FINALIST!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS  BOYS TENNIS TEAM!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~




CONGRATULATIONS

2021-2022

TRIPLE THREAT CLUB MEMBERS

The Archbold Athletic Department along with the Archbold Athletic Boosters would like to recognize the following students on becoming Triple Threat Club members.  The following students are being recognized for their participation in three of more OHSAA sponsored sports during the 2021-2022 school year. Congratulations!


Girls

Freshman

Alanna Pedraza-Basketball, Softball, Track

Emerson O’Brien-Soccer, Basketball, Softball

Julisa Nafziger-Volleyball, Cheerleading, Track

Trinty Lauber-Cross Country, Wrestling, Track

Kirsten DeLong-Cross Country, Cheerleading, Track

Hannah Downing-Volleyball, Basketball, Softball

Grace Meyer-Volleyball, Basketball, Softball


Sophomores

Jenae Kinsman-Cross Country, Soccer, Basketball

Rayne Kinsman-Cross Country, Soccer, Basketball, Softball

Briena Partin-Soccer, Basketball, Track

Noah Ruffer-Cross Country, Soccer, Basketball

Ella Throne-Cross Country, Soccer, Track


Juniors

Sophie Rupp-Cross Country, Soccer, Basketball, Track


Seniors

Karley Ramirez-Cross Country, Soccer, Track

Addison Ziegler-Volleyball, Basketball, Softball



Boys

Freshman

Mason Bickel-Cross Country, Golf, Basketball, Track

Jayden Gensler-Football, Basketball, Track

Carter Grime-Football, Basketball, Track

Kurt Krueger-Football, Basketball, Track

Landon Krugh-Football, Basketball, Track

David Oregon-Football, Wrestling, Track

Charles Piercefield-Football, Basketball, Track

Madden Valentine-Soccer, Basketball, Baseball


Sophomores

Brennan Garrow-Cross Country, Soccer, Wrestling, Track

Mason Miller-Football, Wrestling, Baseball

Jordan Rodriguez-Football, Wrestling, Baseball

Jerry Rodriguez-Football, Basketball, Baseball

Blake Grime-Football, Wrestling, Track

Nathan Juarez-Football, Baseball, Track

Chase Miller-Football, Basketball, Track

Lance Ramirez-Cross Country, Soccer, Track

Wyatt Ritta-Football, Wrestling, Track


Juniors

Krayton Kern-Football, Soccer, Baseball

Dane Riley-Cross Country, Soccer, Track

Ethan Stuckey-Cross Country, Soccer, Tennis

Gabe Short-Cross Country, Soccer, Track


Seniors

Gavin Bailey-Football, Basketball, Track

Brady Johns-Cross Country, Basketball, Track

DJ Newman-Football, Basketball, Baseball

Kaden Rufenacht-Cross Country, Soccer, Tennis

Karson Rufenacht-Cross Country, Soccer, Track

Spencer Simon-Football, Wrestling, Track



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


CONGRATULATIONS WRESTLING TEAM!

Team-3rd Place NWOAL

Team-3rd Place Sectional

Team-4th Place Districts


D.III STATE TOURNAMENT

144-Brodie Dominique-2ND PLACE

190-Hayden Dickman-STATE PARTICIPANT


              


NWOAL Placers

106-Mason Miller-3rd

113-Jordan Rodriguez-4th

144-Brodie Dominique-1st

150-Ian Grime-4th

157-Rusty Short-3rd

175-Wyat Ripke-2nd

190-Hayden Dickman-2nd

215-Dylan Aeschliman-1st


Sectional Placers

106- Mason Miller-2nd

113-Jordan Rodriguez-3rd

120-Jack Buchhop-5th

126-Tristan Wyse-6th

138-Gabe Chapa-1st

144-Brodie Dominique-1st

150-Ian Grime-5th

157-Edward Yoder-6th

165-Rusty Short-5th

175-Wyat Ripke-2nd

190-Hayden Dickman-3rd

215-Dylan Aeschliman-2nd


District Placers

106- Mason Miller-5th

138-Gabe Chapa-6th

144-Brodie Dominique-1st

175-Wyat Ripke-5th

190-Hayden Dickman-4th

215-Dylan Aeschliman-6th


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


CONGRATULATIONS GBK TEAM!

2021-2022 D.III SECTIONAL CHAMPIONS!

2021-2022 D.III DISTRICT SEMI-FINALIST!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS ELIZABETH THEOBALD!

D.II SECTIONAL SWIMMING

1ST PLACE-100 M BUTTERFLY

1ST PLACE-100 M BREASTSTROKE


D.II DISTRICT SWIMMING

2ND PLACE-100 M BREASTSTROKE

3RD PLACE-100 M  BUTTERFLY


D.II STATE SWIMMING MEET

100 YARD-BUTTERFLY

100 YARD-BREASTSTROKE

STATE FINALS

100 YARD-BUTTERFLY

16TH PLACE-59.39


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS BBK TEAM!

2021-2022 D.III SECTIONAL FINALIST!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS 9TH BBK TEAM!

2021-2022 NWOAL TOURNAMENT RUNNER-UP!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


CONGRATULATIONS JV GBK TEAM!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS JV GBK TEAM!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2021-2022 FALL SPORTS TEAMS


CONGRATULATIONS FOOTBALL TEAM!

2021 NWOAL CHAMPS!

2021 REGIONAL SEMI-FINALIST!

12-1 OVERALL RECORD!

7-0 NWOAL RECORD!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

GOOD LUCK GIRLS SOCCER TEAM!

2021 SECTIONAL CHAMPS!

2021 D.III DISTRICT FINALIST!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS BOYS AND GIRLS CROSS COUNTRY TEAMS!

NWOAL MEET

Boys Team-1st Place NWOAL Champs!

Girls Team-NWOAL 4th Place!

DISTRICT MEET

Boys Team-District Runner-up!

Girls Team-District 3rd Place!

REGIONAL MEET

Boys Team-Regional Qualifier!

Girls Team-Regional Qualifier!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS VOLLEYBALL TEAM!

2021 NWOAL Champs!

2021 D.III Sectional Champs!

2021 D.III District Semi-Finalist!

20-4 Overall Record!

7-0 NWOAL Record!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



CONGRATULATIONS BOYS SOCCER TEAM!

2021 D.III SECTIONAL FINALIST!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


CONGRATULATIONS  BOYS GOLF TEAM!

CONGRATULATIONS!

2021 3RD PLACE NWOAL TOURNAMENT!

2021 D.III SECTIONAL CHAMPS!

2021 D.III DISTRICT-6TH PLACE!


D.III State Tournament

Luke Rosebrook-166-27th Place


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS GIRLS TENNIS TEAM!

2021 DISTRICT TOURNAMENT

Sophie Schramm-District Qualifier




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


CONGRATULATIONS 9TH VOLLEYBALL TEAM!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS JV VOLLEYBALL TEAM!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

CONGRATULATIONS GIRLS GOLF TEAM!

2021 NWOAL LEAGUE CHAMPIONS!

2021 D.II SECTIONAL RUNNER-UP!

2021 D.II DISTRICT QUALIFIER!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



 

Archbold High School

Allan Gladieux, AD

agladieux@archboldschools.org

600 Lafayette St.

Archbold, OH 43502

419.445.BLUE (2583)


  1. BulletHome Page


  1. BulletSchedules/Results


  1. BulletSports Team Pictures